Фрауенкірхе або Собор святої Богородиці – найвища церква в Мюнхені, що стала символом міста
Ми їхали в міському автобусі до центру Меммінгена з однойменного аеропорту. Власне, наша подорож вже завершувалася. Наступного дня у нас мав бути виліт додому. Але він був рано, тому ми приїхали з Мюнхена завчасно і винайняли готельний номер неподалік від аеропорту.
Час ще був, тому вечір планувалося присвятити прогулянці середньовічними вуличками Меммінгена.
Сидячи на останніх сидіннях напівпустого автобусу, ми дістали з кишень різні дрібниці, що назбиралися там за час подорожі й почали їх розглядати. І. дістав монету й почав її роздивлятися.
– Що тут написано? – запитав він у мене. – Так дрібно…
– Вюр… Вюртем… Берг, – насилу прочитала я.
– Вюртемберг, – повернувся до нас величезний афроамериканець, що сидів попереду. – Це сусідній регіон. Я вже тиждень подорожую. Щойно приїхав з Мюнхена – він просто неймовірний. Тут, у Меммінгені теж нічого, але трохи нудно, як на мене.
За нашими спостереженнями, люди з Нового Світу взагалі дуже дружні на відміну від європейців практично будь-якої національності. Мюнхен завдяки своїй строкатості і відкритості у них користується величезною популярністю, тому в місті й околицях їх повно, і зовсім не дивує, що саме цей чоловік звернув увагу на нас.
Я показую йому монетку і ми ще декілька хвилин говоримо про якісь дрібниці.
– Ви з Росії? – раптом запитує він.
Для мене це дійсно “раптом”: між собою ми говоримо українською, та й взагалі подібного питання до себе я не чула ніколи, але знаю, що наші співвітчизники з ним – цим питанням – іноді зустрічаються.
Хоча ні, одного разу на ринку в Тбілісі до нас підійшов старигань комуністичної зовнішності (ага, там теж такі є) і запитав, чи ми з Москви. Коли ми відповіли, запитав, чи у нас, в Україні, так само забороняють дружити з колишніми республіками СРСР, як і у них. Все це супроводжувалося злими поглядами тітоньок-продавчинь в сторону чоловіка і закінчилось їх невеличкою перепалкою грузинською. Йшов 2013-й рік.
Решта співрозмовників-іноземців або правильно вгадує національність, або, як і годиться, питає “А звідки ви?”
Ми на секунду замовкли, і ще до того, як почали пояснювати, що перед ним українці, американець, збагнув, що сказав щось не те, і випроставши до нас долоні, почав вибачатися.
– Я саме збираюся летіти до Києва, – сказав він із білосніжною посмішкою. – Європейські ціни на перельоти – це божевілля.
– Так, – погоджуюсь я, – наші квитки в одну сторону на одну людину коштували трохи більше дев’яти євро.
– Божевілля, – повторив співрозмовник і потягся за смартфоном.
Це була вже друга людина за цю подорож, яка сказала подібне.
– Здається, мене ще й здурили, – не відриваючись від гаджета вигукнув він. – Я заплатив за квиток сімдесят п’ять доларів! Але, щоб ви розуміли, і сімдесят п’ять доларів – це просто дрібниця. Що говорити про дев’ять євро…
Оце і є найцікавіше в Мюнхені: люди, яких ви тут зустрічаєте. Але давайте про те, чому вони приїздять саме до цього міста. А також про те, чому туди варто поїхати вам, до чого бути готовими, та що там робити.
Мюнхен аж ніяк не тягне на звання одного з найкрасивіших міст світу. Але він є однозначно надзвичайно принадним і атмосферним.
Мюнхен – це місто, в якому буквально “є що робити”. Передовсім через те, що тут величезна кількість музеїв у найкращому значенні цього слова. Саме тому огляд Мюнхена ми починаємо з цієї теми.
Чим би ви не цікавились, в Мюнхені є відповідний заклад, де ви знайдете щось нове про предмет свого захоплення. Автомобілебудування, технологічні досягнення людства, антична історія, єгиптологія, різноманітні науки, сучасне мистецтво у багатьох його проявах – навіть якщо ваші зацікавлення геть незвичайні, ви щось обов’язково тут знайдете для себе.
У неділю в Мюнхені зачиняється все. Баварці відпочивають та проводять час зі своїми родинами, тому не працюють навіть супермаркети. Подіти себе особливо в цей день нікуди. А от музеї працюють. При цьому в більшості з них в неділю діє особлива ціна на вхідні квитки, яка складає всього лише один євро – це приблизно 10% від стандартної ціни. Таким чином ви можете заощадити на вхідних квитках пристойну суму.
Серед найпопулярніших та найцікавіших музеїв міста:
Музей BMW – зібрання автомобілів й мотоциклів, присвячене історії BMW, розташоване біля штаб-квартири компанії.
Стара Пінакотека – картинна галерея, в якій експонується унікальна колекція творів від Середньовіччя до середини 18-го століття (знайдете роботи Дюрера, Боттічеллі, Тиціана, да Вінчі, Санті, Мурільйо, Рубенса та багатьох інших).
Нова Пінакотека – зібрання творів європейського мистецтва від кінця 18-го до початку 20-го століття (знайдете роботи Делакруа, Мане, Гойї, Моне, Гогена, Сезанна, ван Гога, Родена, Фейєрбаха, Торвальдсена та багатьох інших).
Державний музей Єгипетського мистецтва – колекція дивовижних експонатів з різних епох – від Стародавнього Єгипту до коптського часу, а також з Нубії, Ассирії та Вавилонії.
Музей Брандхорста – зібрання художніх творів класичного модернізму та робіт, створених переважно після 1945-го року (знайдете тут роботи Уорхола, Бойса, Туомблі, Херста, Польке, а також цікаві тимчасові експозиції).
Німецький музей – найбільша колекція природознавства і техніки у світі, що налічує 28000 експонатів з 50-ти різних галузей науки й мистецтв, зокрема, фізики, астрономії, археології, морської навігації, дослідження космосу, аеродинаміки, гідравліки, музики, автомобілебудування, металургії, екології, друкарської справи тощо.
Не потрібно сприймати музеї у Мюнхені, як щось нудне і звичне. Зауважте, серед найдивніших… ну, добре, найбільш вузькоспеціалізованих музеїв міста – музей картоплі, музей лічильників, музей іграшок, музей пива і Октоберфесту. А окрім того низка археологічних, античних, графічних, технічних, етнографічних, нумізматичних зібрань.
“Але ж не тільки блукати музеями,” – скажете ви, і це буде справедливо. Проте, давайте оминемо і блукання вуличками, зазирання у кожну відкриту церкву і відвідування дворику міської Ратуші, яка, до речі, має навдивовижу строкатий шпилястий екстер’єр, чим схожа на готичний костел. Це, так би мовити, зрозуміло, необхідно і навіть трохи банально.
Піднятися на одну з веж Мюнхена, що мають оглядові майданчики. Одна з найвідоміших веж міста знаходиться у церкві святого Петра. На оглядовий майданчик церковної вежі вас приведуть 306 сходинок. Піднятися вам потрібно буде на висоту 56 метрів. Це трохи страшно, довго, фізично важко і коштує грошей, але воно того варте. Тому візьміть з собою питну воду, й сміливо рушайте. Варто відзначити і власне храм – це найстаріша церква Мюнхена. В ній фактично у вільному доступі знаходяться рештки католицької святої – Мундиції Римської. 17 листопада Мюнхен вшановує пам’ять святої, містом проходить процесія із запаленими свічками.
Панорама центру Мюнхена
Міський краєвид
Відвідати Англійські сади – один з найбільших (баварці впевнені, що таки найбільший) парків світу. Такі величезні зелені простори посеред великого гамірного європейського міста дійсно вражають. Тут є все: і водойми, і просторі смарагдові луки, і затишні алеї, і ресторани, і пивні сади, і чудові приклади малої архітектури, і майже лісові зарості.
Англійські сади
Власне, це місце аж ніяк не гірше прославленого на весь світ Центрального Парку міста Нью-Йорк. Якщо вам пощастить, ви також зможете побачити на річці Айсбах серфінгістів, які тренуються на штучній хвилі.
Зізнаюся чесно, ми витратили на нього півдня, але побачили не більше третини парку.
Серфери на річці Айсбах
Відвідати одну з відомих пивних зал Мюнхена. Власне кажучи, вам напевно доведеться відкинути думку про те, що в такому закладі ви наїстеся, нап’єтеся і добре проведете час з родиною. По-перше, там гамірно, по-друге – дорого, по-третє, швидше за все ви довго шукатимете вільний столик, очікуватимете на офіціанта та своє замовлення. Зрештою, не варто сподіватися й на особистісний підхід, обслуговування в таких закладах конвеєрне.
Тому, якщо ви хочете посидіти в тихому атмосферному закладі, спокійно насолодитися їжею, спробувати крафтове пиво, то вам необхідно знайти заклад у одному із затишних і малолюдних провулків неподалік від Марієнплац – наприклад, тих, що розходяться від відомого ринку Віктуаліенмаркт. До речі, Віктуаліенмаркт – це ще одна локація в Мюнхені, де можна купити свіжих продуктів, випити пива, відвідати рибний ресторан тощо.
А от старовинні пивні зали потрібно сприймати як атракцію, можливо навіть як музей, адже саме тут проходить славнозвісний Октоуберфест, саме тут відпочивали колись історичні постаті, саме тут зберігаються і культивуються пивні традиції. Саме на це потрібно налаштуватися, аби не мати розчарування, прагнучи відвідати пивну залу, як простий ресторан.
Коли вже заговорили про ресторани й пивні зали, то саме час розповісти про ціни. В Мюнхені все стабільно дорого. Ключове слово не “дорого”, як може здатися, а саме “стабільно”, адже в загальному, чи ви оберете фаст-фуд, чи підете до ресторану, витратите приблизно однакову суму. Тобто навряд чи в котромусь закладі ви витратите половину бюджету просто за одну вечерю. Тут продається багато вуличної їжі, добре представлені міжнародні мережі фаст-фуду. Разом з тим, у супермаркетах, зазвичай, є багато доступних продуктів для перекусу й навіть повноцінної вечері. Єдине, про що варто пам’ятати: після 20:00 та в неділю більшість магазинів Мюнхена зачинено. Потурбуйтесь про те, щоб купити усе необхідне завчасно.
Так, окрасою баварської, як і німецької загалом, кухні дійсно вважають сосиски. Чи не кожне місто має власний рецепт цієї страви. Ми полювали за мюнхенською сосискою так само, як у Празі всі полюють за коліном. Але весь час не могли на неї натрапити: то от-от закінчилися, то ще не приготувалися. Тому в пивній залі нам довелося їсти віденські сосиски, які мало чим відрізнялися від звичайних варених сосисок з українського магазину. А у милому сімейному ресторанчику – нюрнберзькі, які хоч і мали вже певні смакові особливості, все ж не змогли нас сильно вразити.
Мюнхенську сосиску ми спробували напередодні від’їзду з міста у вигляді карівурст – яскравого представника вуличної їжі, за рецептом якого сосиску щедро купають в соусі карі, поливають майонезом або кетчупом, посипають спеціями і додають картоплю. Відверто, це була найсмачніша з трьох видів сосисок, які ми пробували. Але пам’ятайте, що на колір і смак – товариш не всяк.
В Мюнхені, як і в будь-якому великому європейському місті, є безліч магазинів і торгових центрів. Але зверніть увагу на старий універмаг Oberpollinger, що був зведений ще в 1905 році, та мережу Galeria Kaufhof. Це атмосферні місця з безліччю торгових марок, найменувань і знижок. При цьому знаходяться вони в самісінькому центрі міста – не доведеться далеко їхати.
Це стосується і аутлетів. Так, за межами Мюнхена є декілька чудових дискаунтерів, але іноді щось дійсно цікаве можна знайти в одному з багатьох аутлетів просто в центрі столиці Баварії. Тут також є багато взуттєвих магазинів, які постійно пропонують якісні вироби за акційними цінами.
В Німеччині Tax Free можна оформити на чеки від 25 євро. В більшості аеропортів є митні пости та відділення посередників, які можуть оформити всі необхідні папери для повернення коштів готівкою або на картку. Перед розрахунком у магазині попросіть продавця надати вам Tax Free форму (іноді вона є складовою чеку). Детально про те, як ми оформляли повернення НДС в аеропорту Меммінгена на картку, розповімо в окремому матеріалі.
Дістатися до Мюнхена з України зараз просто. Зокрема, до навколишніх аеропортів літають різні авіакомпанії – головно зі Львова та Києва.
Аеропорт Мюнхен імені Франца-Йозефа Штрауса. Сюди зі Львова та Києва (аеропорт Бориспіль) здійснює регулярні рейси авіакомпанія Lufthansa. Окрім того, з Бориспільського аеропорту сюди літає МАУ. До центру міста можна дістатися автобусом або міською електричкою (лінії S1 та S8).
Аеропорт Меммінген (Альгой, Мюнхен Вест) знаходиться приблизно за 115 км від Мюнхена і майже 7 км від містечка Меммінген (4,5 км пішки). Зі Львова та Києва (аеропорт Бориспіль) сюди здійснює регулярні рейси лоукост-авіакомпанія Ryanair, а також з Міжнародного аеропорту “Київ” (Жуляни) сюди літає лоукост Wizzair. Дістатися до Мюнхена можна автобусом просто від аеропорту. Трохи дешевшим може виявитися комбінований варіант: від аеропорту міським автобусом дістатися до залізничного вокзалу Меммінгена, а звідти – потягом до Мюнхена.
Зверніть увагу, в гарну погоду при посадці або при зльоті перед пасажирами відкривається просто неймовірний вид на Альпи.
Міжнародний аеропорт Нюрнберг знаходиться фактично в межах однойменного міста, приблизно за 180 км від Мюнхена. Наразі дістатись сюди можна з аеропорту “Київ” (Жуляни) рейсами лоукост-авіакомпанії Wizzair. Також восени 2019 року з аеропорту “Бориспіль” розпочне польоти до Нюрнберга перевізник Ryanair. Аби дістатися звідси до столиці Баварії, необхідно спочатку від аеропорту міською електричкою дістатися до центрального вокзалу, а потім потягом або автобусом – безпосередньо до Мюнхена.
Трамвайна зупинка в центрі Мюнхена
Громадський транспорт Мюнхена представлений метро (U-Bahn), автобусами, трамваями та міськими електричками (S-Bahn).
Мережа громадського транспорту в місті розділена на чотири зони і шістнадцять кіл.
Всі види карт і маршрутів розміщені на спеціальній сторінці офіційного сайту MVV.
TARIFPLAN_Gesamtnetz_Englisch_Ringe-Zonen
Вартість квитків залежить від того, скільки транспортних зон потрібно проїхати пасажиру. Одноразовий квиток (Single Ticket) в межах однієї зони коштує 2,90 євро, 2 зони – 5,80 євро, 3 зони – 8,70 євро, 4 зони – 11,60 євро. Для дітей віком від 6 до 14 років ви можете придбати квиток вартістю 1,4 євро. Діти до шести років у супроводі дорослих подорожують безкоштовно. Ваша поїздка може тривати до трьох годин в межах однієї зони, до чотирьох годин – в межах двох зон і більше.
Є також варіант квитка для короткої подорожі (до 4 станцій одним видом транспорту і до 2 станцій при комбінуванні “метро + електричка”) – Short Trip Ticket. Така подорож може тривати до однієї години.
Важливо! Жоден з цих квитків не дає права на повернення. Тобто для зворотного шляху вам необхідно придбати вже інший квиток. Кожен подібний квиток потрібно компостувати. Час пересування буде вираховуватися від моменту валідації. Більше про одноразові квитки та їх актуальну вартість читайте на спеціальній сторінці офіційного сайту.
Окрім того, в Мюнхені ви можете придбати одноденний або триденний квиток для пересування містом. Зазвичай це вигідно, якщо ви хочете зробити більше двох поїздок. Квитки відрізняються за ціною відповідно до зон, якими ви будете пересуватися. Найдешевший одноденний квиток коштує 6,70 євро і діє виключно в центрі міста (біле коло на карті вище). Про всі варіанти та ціни такого типу квитків можна прочитати на офіційному сайті перевізника.
Зверніть увагу: якщо ви їдете з аеропорту Мюнхен імені Франца-Йозефа Штрауса, вам потрібно придбати Airport City Day Ticket. Він діє з моменту придбання і до 6:00 наступного дня. В загальному цей вид квитка копіює одноденний квиток для чотирьох зон.
Інформація про всі види квитків, а також Munchen Card, розміщена на спеціальній сторінці офіційного сайту MVV.
Всі види квитків можна купити як для одного пасажира, так і для групи до п’яти осіб (це вийде значно дешевше). Придбати різні види квитків можна на офіційному сайті, в автоматах в аеропорті, на станціях міської електрички тощо.
Баварський квиток
Німецька залізниця пропонує цікаву з фінансової точки зору пропозицію для всіх, хто хоче подорожувати певним регіоном країни у компанії друзів або рідних. Це групові квитки, дія яких обмежується певною територією і часом. У Баварії діє відповідна пропозиція – Баварський квиток або Bayern-Ticket.
Користуватися квитком ви можете безліч разів, але лише впродовж зазначеного терміну (одного дня або ночі) і пересуваючись визначеною територією. Він підійде для стандартних потягів 2-го класу (за 1-й клас доведеться доплатити) DB, а також для деяких регіональних автобусів. Квитки на швидкісні потяги Intercity (IC, ICE) доведеться купувати окремо.
Регіональні потяги, якими можуть пересуватися власники “Баварського квитка” виглядають, як на цій світлині.
Вартість квитка для однієї особи – 25 євро. При цьому за кожну наступну людину, яка буде вписана до квитка, доведеться заплатити лише 7 євро. Максимально в один квиток можна вписати п’ятеро осіб. Є нічні (з 18:00 до 6:00 наступного дня) та денні (з 9:00 до 3:00 наступного дня) квитки – їх вартість відрізняється.
Так, ви, наприклад, зможете ранковим потягом з Мюнхена доїхати до містечка Фюссен, звідти – автобусом до замків Нойшванштайн та Хоеншвангау, а потім здійснити зворотну подорож, використавши лише один Баварський квиток. При цьому вам вистачить часу, аби прогулятися середньовічним Фюссеном, відвідати замки і помилуватися альпійськими озерами в їх околицях. Однак зважайте на розклад. Важливо встигнути на останній потяг до Мюнхена, а автобуси пересуваються із затримками.
Нашу детальну інструкцію про те, як купити Баварський квиток, дивіться за посиланням.
Житла у Мюнхені – до кольору, до вибору. В центрі міста знаходяться чудові доступні хостели. Їх розміщення має одну велику перевагу: вам майже нікуди не доведеться їхати, адже більшість пам’яток і атракцій знаходиться саме в центрі міста. Окрім того багато хостелів Мюнхена мають власні паби, бари та затишні лаундж-зони. Орієнтуйтесь на ціну близько 15-20 євро (і вище залежно від сезону) на особу за одну ніч в пристойному хостелі.
Проживання в готелях коштує значно дорожче. Але, якщо ви бронюватимете житло заздалегідь, у вас буде можливість обрати найвигіднішу пропозицію.
Читайте також: 7 міфів про хостели, які не відповідають дійсності
У наступному матеріалі розповімо про готелі, хостели, заклади харчування, супермаркети, аутлети тощо, послугами яких ми скористалися особисто.
PHOTO CREDIT: HALYNA KAVUN